Сірий журавель повертається додому!

09.05.2023
Любов Білоус

Ви, мабуть, бачили в синьому небі рівний трикутник зграї журавлів, що повертаються з вирію додому. На відстані понад 2 км чути їх приємне курликання, яке мимоволі в кожного викликає весняний настрій. Журавель прилетів — тепло приніс, каже мудрий український народ.

У березні журавлі повертаються на свої постійні місця гніздувань. Повертаються й до Самарського лісу – рідної домівки. Тут вони народилися, вперше розправили крила та піднялися у високе небо. Не випадково сірий журавель став символом природної води “Бон Буассон”

Сірі журавлі – які вони?

Це досить крупний, обережний птах. Розмах крил сягає 220 см. Журавель – птах довгожитель. Вони живуть у природі близько 20 років і…., в той же час, сірий журавель – рідкісний птах, занесений до Червоної книги України! Але так було не завжди. Дослідження вказують, що їхня чисельність знизилась не без допомоги людей. Ще у XII столітті журавлів тримали як домашніх птахів. Підрізали одне крило, щоб не могли відлітати.

Журавлі – моногамні птахи, у яких пари утворюються на все життя. Ведуть потаємний спосіб життя. Вони досить гомінкі. Цікаво, що для сірих журавлів характерне так зване унісонне перекликання, коли вони повторюють один за одним окремі звуки, закидаючи голову назад і спрямовуючи дзьоб у небо. Журавлів ніколи не можна побачити на гілках дерев, вони дуже люблять комфорт. Сидіти на тонких, гнучких гілках – не для цих гордих птахів.

Але головна їх особливість – давня історія. Вид зародився близько 60 мільйонів років тому, і мешкали вони на Землі за часи ери динозаврів!

Журавель завжди був улюбленцем українського народу. З давніх часів народна мудрість говорить наскільки сильні, мудрі і величні ці птахи. На Україні журавля вважають символом любові до рідної землі, символ свободи і вірності!

Ваш провідник стежками Самарського лісу Любов Білоус.