Конвалії – перли Самарського лісу

15.05.2023
Любов Білоус

Навряд чи можна залишитися байдужим до цієї диво-квіточки Самарського лісу – досконалого зразка натхненної творчості природи!

Серед прославлених квіткових «королів»» вона стоїть на одному з перших місць і мало знайдеться квітів, оспіваних так, як КОНВАЛІЯ. Ці ароматні квіти символізують весну, легкість та радість.

Офіційна назва цієї рослини звучить як Ліліум Конваліум, що в перекладі з латини означає “лілія долин”. Ця крихка лісова квітка має складний і суперечливий характер. На зиму віна повністю ховається під землю. Коли настає весна, конвалії починають проростати із землі гострими стрілками і вже до травня на стеблині рослини з’являється безліч крихітних квіточок, схожих на дзвіночки молочно-білого кольору.

Кажуть, що в цих дзвіночках люблять селитися ельфи, які ночами натирають квіти місячним світлом, щоб ті були ще білішими. Мабуть тому, прогулюючись травневим лісом, зупиняєшся перед розквітлою в тіні галявиною конвалій, милуєшся чарівною гілочкою з ніжними білими перлинами.

Ви ніколи не рахували скільки на гілочці конвалії квіточок? Бо у Французів є таке повір’я: якщо вам потрапила конвалія з 13 квітками, то це означає, що ваші бажання збудуться, і ви будете щасливі! В цій країні 1 травня офіційно названо «Днем Конвалії»!

Конвалія – підземна рослина: живе та розмножується під землею, на глибині 5–8 см, утворюючи багатометрову сітку тонких довгих білих шнурів-коренів, що з’єднують разом окремі рослини.Галявина, повністю вкрита квітами конвалії, насправді являє собою рослину, що має одне загальне кореневище. Це означає, що якщо травмувати корінь однієї рослини або неправильно зірвати хоча б одну квітку конвалії, може загинути ціла галявина лісових квітів. Занесений до Червоної книги! У дикій природі вперше зацвітає на 7 рік життя. Період її цвітіння досить короткий і триває в середньому 15 днів. Коли конвалія відцвітає, виростає маленька кругла ягідка – горючі, вогняні сльози, якими закохана конвалія оплакує Весну, навколосвітню мандрівницю, що розсипає всім свої ласки і ніде не зупиняється.

Незважаючи на те, що конвалія зовні здається надзвичайно тендітним і ніжним створенням, вона цілком може за себе постояти: конвалії – отруйні рослини. Вони містять у собі надзвичайно сильну отруту рослинного походження, що вражає одночасно серцево-судинну та нервову систему, а також шлунково-кишковий тракт. З давніх-давен вважалося, що конвалії потрібен такий сильний аромат для виманювання солов’їв зі свого гнізда. Дослідники ж стверджують, що аромат конвалії стимулює творчу активність, надає впевненості в собі і посилює прагнення до досягнення поставленої мети.

Ваш провідник стежками Самарського лісу Любов Білоус.